Jurnalul.ro Sport Fotbal international PAOK Salonic, echipa lui Răzvan Lucescu, s-a calificat spectaculos în semifinalele Cupei Greciei

28 Feb 2019   •   12:37
Sursa foto: NIKOS VERVERIDIS

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a reuşit o calificare spectaculoasă în semifinalele Cupei Greciei al fotbal, miercuri, în urma victoriei cu 4-2, după prelungiri, în faţa formaţiei Panionios Atena, în manşa secundă a sferturilor.
PAOK, învinsă în tur cu 2-1, conducea cu acelaşi scor la finalul timpului regulamentar, prin golurile marcate de Diego Biseswar (32) şi Karol Swiderski (83), respectiv Fiorin Durmishaj (34), astfel că partida a intrat în prelungiri. Panionios a reuşit egalarea prin Oumar Camara (94), dar echipa din Salonic risca să fie eliminată din competiţie. PAOK a avut câteva minute de senzaţie, reuşind să înscrie cele două goluri ale calificării, prin Chuba Akpom (114) şi Vieirinha (119 - penalty). Echipa din Atena a rămas în zece oameni în min. 118, după eliminarea lui Georgios Manthatis.
Fundaşul român Alin Toşca a fost rezervă la PAOK.
În careul de aşi al competiţiei s-au mai calificat Asteras Tripolis, după 1-0 şi 4-1 cu Ergotelis, şi AEK Atena, învingătoare cu 1-0 şi 3-0 în faţa echipei Atromitos. Ultima semifinalistă joi seara dintre Olympiakios Pireu şi Lamia, care în tur au terminat nedecis, 3-3.