Jurnalul.ro Sport Fotbal international PSG, lider detașat în Ligue 1

PSG, lider detașat în Ligue 1

23 Dec 2018   •   13:30

Campioana Franţei la fotbal, PSG, încheie anul din postura de lider detaşat în Ligue 1, sâmbătă seara parizienii reuşind cea de-a 15-a victorie în cele 17 etape disputate, 1-0 (0-0), pe teren propriu, cu Nantes.

Singurul gol al partidei a fost reuşit de Kylian Mbappe, în minutul 68, poarta lui Nantes fiind apărată de Ciprian Tătăruşanu.

PSG încheie astfel 2018 neînvinsă, cu 15 victorii şi două remize.

Pe locul secund a încheiat anul Lille, chiar dacă a pierdut sâmbătă pe teren propriu, 1-2 (1-0), cu Toulouse. Rafael Leao a deschis scorul pentru gazde, însă Max Gradel a adus victoria oaspeţilor prin două goluri marcate din penalty-uri, în minutele 49 şi 64.

AS Monaco nu reuşeşte să-şi revină chiar şi cu Thierry Henry pe banca tehnică. Monegascii au pierdut ''derbyul codaşelor'', cedând cu 0-2 (0-0), acasă, cu Guingamp, lanterna roşie din campionat. Marcus Thuram (68) şi Nolan Roux (75) au adus victoria oaspeţilor.

Duminică se va juca Bordeaux - Amiens.

În clasamentul finalului de an conduce PSG, cu 47 puncte, urmată de Lille, 34 puncte şi Lyon, 32 puncte.