Jurnalul.ro Sport Gabi Ruse, victorie rapidă în primul tur la openul de la Roma

Gabi Ruse, victorie rapidă în primul tur la openul de la Roma

de Redacția Jurnalul    |    10 Mai 2023   •   20:40

Gabriela Ruse este a doua româncă ce obține calificarea în turul secund al turneului Masters 1000 de la Roma, după ce a învins-o în turul inaugural pe sportiva cehă Linda Fruhvirtova (55 WTA). Venită din calificări, Ruse și-a surclasat adversara, cu un categoric 6-1, 6-0.

Gabriela Ruse, momentan doar pe locul 152 în clasamentul mondial, nu a avut nici o problemă în a trece de Fruhvirtova, în doar o oră și 3 minute, cedând un singur game, în primul set.

În turul doi, Gabriela Ruse o va întâlni pe favorita numărul 12, braziliana Beatriz Haddad Maia, în cursul zilei de joi.

Pentru prezența în turul secund, Ruse va fi recompensată cu 12.652 euro și 35 puncte WTA.

În primul tur la Roma mai evoluează miercuri Sorana Cîrstea, în timp ce Irina Begu a devenit cap de serie numărul 31 și va evolua direct în turul secund. În cursul zilei de miercuri, Ana Bogdan a obținut la rândul ei calificarea în turul doi.