Jurnalul.ro Sport Infrangere nedreapta

Infrangere nedreapta

20 Oct 2004   •   00:00

Desi a dominat partida de pe "Santiago Bernabeu", in fata lui Real Madrid, Dinamo Kiev, cu Tiberiu Ghioane si Florin Cernat pe teren, s-a inclinat cu 1-0.

CATALIN FAINISI

VINOVAT. Tiberiu Ghioane (foto - dreapta) a gresit decisiv la golul inscris de Michael Owen (foto - stanga, alaturi de Ronaldo)
Meciul vedeta al Ligii Campionilor pentru telespectatorii romani a fost, aseara, Real Madrid - Dinamo Kiev, 1-0. Ucrainenii, printre care s-au numarat si romanii Tiberiu Ghioane, titular, si Florin Cernat, intrat in repriza secunda, au pierdut, in mod nedrept, o partida pe care au dominat-o in multe momente.

NEFERICIT. Ghioane a fost chiar eroul negativ al fazei in care Owen a marcat, in minutul 35, singurul gol al partidei, fiind driblat cu usurinta de Ronaldo, care i-a pasat decisiv englezului. De asemenea, in repriza a doua, fostul rapidist a ratat o mare ocazie de egalare, sutand defectuos in fata portii. Intrat in repriza a doua, Florin Cernat nu a reusit sa repete evolutia excelenta din meciul cu Bayer Leverkusen, cand a marcat doua goluri. De remarcat insa faptul ca ucrainenii nu s-au facut de ras la Madrid, ei fiind foarte aproape de egalare in multe momente.

FESTIVAL. Ceilalti romani care au jucat aseara in Liga Campionilor, Bogdan Lobont si Nicolae Mitea, au avut toate motivele sa fie fericiti, dupa ce Ajax Amsterdam a distrus pe Maccabi Tel-Aviv, cu 3-0, prin golurile lui Sonck, de Jong si van der Vaart. Mitea a fost, la fel ca Lobont, titular, fiind inlocuit insa in minutul 60, de Boukhari, dupa o partida mai putin reusita.