Jurnalul.ro Sport Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului BCR Iaşi Open (WTA 125)

Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului BCR Iaşi Open (WTA 125)

de Redacția Jurnalul    |    21 Iul 2023   •   21:25

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, principala favorită, s-a calificat, vineri seara, în semifinalele turneului BCR Iaşi Open (WTA 125), după ce a învins-o pe elveţianca Jil Teichmann cu 1-6, 6-4, 6-0.

Begu (32 ani, 31 WTA) a obţinut o victorie dificilă, în ciuda unui ultim set câştigat la zero, după două ore şi 17 minute.

Românca a început foarte slab şi a pierdut primul set în 35 de minute, cu 1-6. Teichmann a făcut break la debutul în setul secund, dar apoi Begu a reuşit rebreak. Elveţianca a mai reuşit un break la 2-2, dar Begu a crescut nivelul şi a reuşit să întoarcă scorul la 5-3. Teichmann a mai făcut un break, dar Irina a încheiat setul pe serviciul adversarei, 6-4. Actul decisiv a fost unul în sens unic, Begu câştigând cu 6-0.

În semifinală, Begu o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Darya Astakhova și slovena Tamara Zidansek.

Ana Bogdan este calificată la rândul ei în cealaltă semifinală, o victorie a celor două românce în penultimul act putând duce la o finală 100% românească.