Jurnalul.ro Sport Italia - "Imparatul Adrian"

Italia - "Imparatul Adrian"

de Delia Gomoescu    |    18 Dec 2006   •   00:00

"Briliantul" a ajuns la cota 9 goluri in Serie A. Prima "dubla" a lui Mutu in tricoul Fiorentinei nu a adus victoria violetilor in meciul cu Milan, insa l-a propulsat pe roman pe primul loc in clasamentul golgeterilor, inaintea meciurilor de aseara.

Adi Mutu face furori in Italia. Atacantul roman a marcat ambele goluri ale Fiorentinei in derby-ul cu AC Milan din etapa a 16-a, incheiat la egalitate, 2-2. Cele doua reusite l-au propulsat pe "Briliant" pe primul loc in clasamentul golgeterilor si i-au adus la picioare presa din Peninsula. "Este usor sa-i dai coroana si sceptrul lui Mutu, care a marcat doua goluri, apoi a iesit din teren, cand violetii inca mai conduceau cu 2-1", a scris Gazzetta dello Sport. La randul sau, Corriere dello Sport a titrat, pe prima pagina, "Mutu e mare", in timp ce La Nazione a notat: "SuperMutu da sperante Fiorentinei. Gila salveaza Milanul". Romanul, care a evoulat pana in minutul 79, a marcat primul gol in minutul 20, din penalty, si pe al doilea in minutul 76. Pentru AC Milan a inscris Gilardino (’4, ’89).
Regrete
Mutu nu a fost pe deplin satisfacut de meciul cu Milan. "Am ajuns la noua goluri si sunt multumit. As fi fost si mai si daca am fi castigat. Sunt fericit, dar este si un mare regret. Puteam invinge o echipa mare, era important pentru noi toti si pentru atmosfera", a spus "Briliantul". Mutu a explicat ca a cerut sa fie inlocuit inca dinainte de a marca al doilea gol: "Am cerut sa fiu schimbat din cauza unei dureri la umar, o facusem inca dinaintea golului doi, dar bine ca am inscris".
Cel mai bun
Inaintea disputarii partidelor de aseara, Mutu se afla la egalitate in clasamentul celor mai buni marcatori, cu Christian Rigano (Messina) si Francesco Totti (AS Roma), toti avand cate noua goluri. In urma partidei cu Milan, jucatorul roman a fost notat cu 7,5 de Il Giornale, publicatie care a apreciat ca Briliantul e "adevaratul as din maneca lui Prandelli".