Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Triumful arogantei

Liga Campionilor - Triumful arogantei

08 Mar 2005   •   00:00

Numai cardiac sa nu fii cand la televizor este transmis meciul Chelsea - FC Barcelona.

EROU. Islandezul Ejdur Gudjohnsen a deschis drumul lui Chelsea spre "sferturile" Ligii Campionilor
Echipa lui Jose Mourinho a reusit imposibilul aseara, eliminandu-i pe catalani din Liga Campionilor dupa un meci extraordinar, in care, pe rand, cele doua echipe au fost cu un picior in "sferturi". Astfel, portughezul Mourinho le-a dat o noua lectie criticilor sai, magia lui Ronaldinho nefiind de ajuns pentru a-l opri pe acesta.

Intr-o alta partida, AC Milan a invins pe Manchester United in returul de pe "San Siro" si a acces, de asemenea, in urmatoarea faza, in timp ce francezii de la Olympique Lyon s-au distrat, pur si simplu, cu nemtii de la Werder Bremen, carora le-au administrat o ploaie de goluri. Meciul Inter Milano - FC Porto (1-1 in tur) se va disputa pe 15 martie (Catalin Fainisi)

ASEARA
  • CHELSEA - Barcelona 4-2
    Gudjohnsen (’8), Lampard (’17), Duff (’19), Terry (’76)/Ronaldinho (’27 - pen si ’38)
  • LYON - Werder Bremen 7-2
    Wiltord (’8, ’56 si ’62), Essien (’17 si ’30), Malouda (’60), Berthod (’78 - pen)/Micoud (’32), Ismael (’57 - pen)
  • AC MILAN - M. United 1-0
    Crespo (’61)
  • Intalnire la nivel inalt

Liga Campionilor este un obiectiv principal atat pentru Juventus, cat si pentru Real Madrid, asa ca echipa care va fi eliminata in aceasta seara poate vorbi de dezastru.

MARCATOR. Helguera (centru, incadrat de Ronaldo si Roberto Carlos) a fost autorul unicului gol din meciul tur

TEL. Madrilenii, care pleaca de la scorul de 1-0 in tur, si-au propus sa marcheze macar o data si la Torino. "Ei vor fi obligati sa atace si sa se descopere in aparare, ceea ce noua ne convine. Cred ca daca ei nu reusesc sa deschida scorul in primele 30 de minute, avem sanse mari sa ne calificam", a spus Zidane. Salgado va lipsi in continuare, insa Vanderlei Luxemburgo ii are la dispozitie pe toti "galacticii".

PERFECT. De partea cealalta, Fabio Capello va fi nevoit sa se descurce fara Nedved si Blasi. Primul s-a accidentat in tur, iar cel de-al doilea este suspendat. Del Piero considera ca doar o partida fara greseala poate duce la calificarea "bianconerilor": "Va trebui sa facem un meci perfect. Contraatacurile Realului reprezinta cel mai mare pericol pentru noi". Torinezii au un avantaj moral: acum doi ani, Juventus a mers mai departe dupa 1-2 la Madrid si 3-1 la Torino. (Delia Gomoescu)