Jurnalul.ro Sport Monica Niculescu și Harriet Dart eliminate din proba de dublu la Transylvania Open

13 Oct 2022   •   18:48

Perechea alcătuită din jucătoarele Monica Niculescu și britanica Harriet Dart a fost eliminată joi din proba de dublu feminin, de la turneul de tenis WTA 250 Transylvania Open, de la Cluj.

Niculescu și Hart au fost învinse în turul doi al competiției de cuplul alcătuit din elvețianca Viktorija Golubic și chinezoaica Xin-Yun Han, meciul fiind decis în supertiebreak, după o oră și 38 de minute, cu scorul final de 3-6, 6-4, 10-3.

Niculescu și Hart au câștigat în 40 de minute primul set, în care au făcut de trei ori break, însă au cedat apoi în setul secund cu 6-4, pierzând două game-uri pe propriul serviciu.

Supertibreak-ul a fost la discreția adversarelor, care nu au pierdut decît 3 puncte.

Niculescu a fost ultima jucătoare română rămasă în concurs în proba de dublu, doar Gabriela Ruse mai aflându-se în competiție din Partea României, pe tabloul de simplu.