Jurnalul.ro Sport Mutu a marcat pentru Fiorentina

Mutu a marcat pentru Fiorentina

14 Aug 2008   •   00:00

LIGA CAMPIONILOR
Adrian Mutu (foto) a început bine şi acest sezon pentru Fiorentina, care a învins-o cu 2-0 pe teren propriu pe Slavia Praga şi e la un pas de calificarea în grupele Ligii Campionilor.

Adrian Mutu (foto) a început bine şi acest sezon pentru Fiorentina, care a învins-o cu 2-0 pe teren propriu pe Slavia Praga şi e la un pas de calificarea în grupele Ligii Campionilor. În singurul meci de marţi din ultimul tur preliminar al compe­ti­ţiei, atacantul român a avut nevoie de numai trei minute pentru a des­chide scorul, transformînd o lovitu­ră liberă de la 20 de metri. "După doar trei minute, Mutu a tran­sfor­mat o lovitură liberă acordată după un fault asupra lui Gilar­dino. Mutu a marcat un gol de po­veste, iar Fio­ren­tina a avut un joc spec­taculos", a notat Ga­zzetta dello Sport. Celălalt gol a fost înscris de Gilardino, în minutul 58, iar Mutu a fost înlocuit în minutul 77, cu Osvaldo.

Turul 3

În afară de Steaua, alţi trei români s-au luptat pentru cali­fica­rea în grupele Ligii Campio­nilor. Adrian Mutu şi Fiorentina au cîştigat marţi prima manşă cu Slavia Praga, 2-0. Aseară au intrat în focuri Ladislau Bölöni, cu Standard, îm­pot­riva lui Liverpool, dar şi Ti­beriu Ghioane, care a evoluat pentru Dinamo Kiev la Moscova, cu Spartak.