Jurnalul.ro Sport Rapid Bucureşti ratează calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

Rapid Bucureşti ratează calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

de Redacția Jurnalul    |    18 Feb 2024   •   19:08

Echipa de handbal feminin Rapid Bucureşti a pierdut duminică, în Sala Sporturilor din Mioveni, meciul din ultima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor. Înfrângerea face ca Rapid să nu reușească accederea în play-off-ul competiției. Giuleștencele au fost învinse de Esbjerg, scor 24-33 (10-14).

Meciul a fost ultimul în Grupa B a Ligii Campionilor, giuleștencele având nevoie de o victorie pentru a obține calificarea. În schimb, Team Esbjerg avea nevoie de victorie pentru a accede direct în sferturile de finală.

Kanor și Kassoma, cu câte 5 goluri,au fost principalele marcatoare pentru Rapid, golghetera oaspetelor fiind Reistad, cu 8 reușite.

Esbjerg a dominat meciul de la un capăt la celălalt, fără ca Rapid să fi părut că poate să pună probleme serioase.

Rapid Bucureşti își încheie pretația în Liga Campionilor pe locul 7, cu 9 puncte. Pe primele două locuri în grupă s-au clasat Metz Handball (22 puncte) şi Team Esbjerg (22), care vor juca direct în sferturile de finală. Ikast, Vipers, Krim Ljbljana şi FTC Budapesta vor juca în optimile de finală.

În cealată grupă, CSM București a încheiat pe locul 4 și va juca în optimile de finală cu Krim Ljubljana.