Jurnalul.ro Sport Scoruri albe pentru Cernat si Reghecampf

Scoruri albe pentru Cernat si Reghecampf

18 Feb 2005   •   00:00

Florin Cernat si Laurentiu Reghecampf au fost singurii romani care au intrat pe teren joi seara in saisprezecimile Cupei UEFA.

LUPTA. Dinamovistul Leko (stanga) si "submarinul" Figueroa au inotat in noroi la Kiev
PERICULOS. Jucatorul lui Dinamo Kiev a fost titular in partida pe care echipa sa a terminat-o la egalitate, scor 0-0, in fata spaniolilor de la Villarreal. Cernat a jucat pana in minutul 70, cand a fost inlocuit de Ninkovici. Romanul a creat prima mare ocazie de gol al echipei sale, in minutul 23, oportunitate care nu a fost insa concretizata de coechipierii sai. Pana cand a parasit terenul, Cernat a mai avut in cateva randuri posibilitatea de a deschide scorul, dar fara succes. Ceilalti doi jucatori romani de la Dinamo, Ghioane si Stoican, au absentat, ultimul fiind doar rezerva.

DEBUT. La randul sau, Laurentiu Reghecampf a debutat joi seara in Cupa UEFA cu noua sa echipa, Alemannia Aachen, in partida cu AZ Alkmaar, scor 0-0. Fundasul roman a inceput meciul din postura de rezerva, fiind introdus pe teren in minutul 75, in locul lui Michalke. (Delia Gomoescu)

REZULTATE
JOI
  • Dinamo Kiev - Villarreal 0-0
  • Grazer AK - Middlesbrough 2-2
    (Bazina ’64, Kollmann ’79/ Zenden ’52, Hasselbaink ’66)
  • Fenerbahce - Zaragoza 0-1 (Alvaro ’72)
    (Okkas ’29)

Primele partide din "16-imi" s-au disputat miercuri, iar meciul tur Austria Viena - Athletic Bilbao a fost reprogramat pentru 24 februarie.