Jurnalul.ro Sport Sperante ruinate

Sperante ruinate

de Ionut Paduraru    |    08 Sep 2005   •   00:00

Sansele Romaniei de a juca barajul pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2006 s-au apropiat de zero dupa victoria obtinuta aseara de Cehia, 4-1 in fata Armeniei.

Desi au fost lipsiti, ca si la Bucuresti, de serviciile principalului conducator de joc, Rosicky, elevii lui Karel Bruckner au dominat categoric prima repriza a meciului cu Armenia. Tehnicianul ceh si-a pus mainile in cap dupa executiile atacantilor sai, care au ratat nu mai putin de sase mari ocazii de a marca. In schimb, oaspetii au avut o singura sansa de a deschide scorul, dar portarul Blazek a respins sutul lui Hakobian. Dupa pauza au urmat insa 13 minute de cosmar pentru armeni, cand gazdele au inscris prin Heinz, Polak si Baros. Pana la final, Polak a reusit dubla, Hakobian a redus din diferenta, Cehia revenind pe locul secund in grupa.

CALCULE. In acest moment, pentru a mai spera la locul doi, Romania va trebui sa invinga neaparat Finlanda in ultimul meci din grupa, la 8 octombrie, in deplasare. De asemenea, pentru a nu fi depasiti de cehi, acestia trebuie sa obtina maxim un punct din confruntarile cu Olanda, de pe teren propriu, si cu Finlanda, in deplasare.

NESCHIMBAT
"Rezultatul nu schimba nimic, oricum nu ne puneam mari sanse ca Armenia va incurca Cehia. In primul rand noi trebuie sa invingem in Finlanda si abia apoi sa asteptam un pas gresit al cehilor. Sansele de calificare sunt minime ca si inainte de acest meci" - Adrian Mutu

OLANDA - ANDORRA 4-0
Dupa cum se astepta, meciul de la Eindhoven a fost doar o formalitate, punandu-se doar problema scorului final. Cu toate acestea, amatorii din Andorra i-au provocat Olandei o pierdere importanta, deoarece capitanul Cocu a fost eliminat in minutul 38, cand scorul era deja 2-0 pentru gazde, si va lipsi la 8 octombrie, in meciul cu Cehia. Olandezii, care sunt lideri in grupa cu patru puncte avans, isi pot permite chiar sa si piarda in Cehia fara a-si simti serios amenintata participarea la turneul final.

FINLANDA - MACEDONIA 5-1
Echipa care va juca impotriva Romania la 8 octombrie s-a distrat aseara cu Macedonia, administrandu-i un sec. 5-1. Soarta meciului a fost pecetluita inca din primul sfert de ora, cand Forssell a reusit o dubla. Oaspetii au avut o singura sclipire, dupa pauza, cand au redus din handicap, tabela fiind inchisa de a treia reusita a lui Forsell. Finlanda poate fi considerata arbitrul luptei pentru locul secund in grupa, urmand a intalni, in ultimele doua etape, pe propriul teren, atat Romania, cat si Cehia.