Jurnalul.ro Sport Sporturi AC Milan pierde finala UEFA Youth League în fața lui Olympiacos

AC Milan pierde finala UEFA Youth League în fața lui Olympiacos

de Redacția Jurnalul    |    22 Apr 2024   •   23:00

Milan a pierdut prima sa finală de UEFA Youth League, echivalentul juvenil al Ligii Campionilor, fiind învinsă luni cu 3-0 de Olympiacos. Cele trei goluri au fost marcate într-un interval de doar șase minute.

Rossonerii reușiseră calificarea istorică în mare parte datorită loviturilor de departajare, care le-au permis să elimine SC Braga, Real Madrid și FC Porto în fazele eliminatorii.

Ei nu au reușit să continue această serie, după ce au primit în finală trei goluri în doar șase minute.

După o primă repriză cu ocazii la ambele porți, italienii au fost surclasați începând din minutul 57, declanșată de hențul lui Stalmach.

Mouzakitis a transformat penaltiul în minutul 60, iar câteva momente mai târziu Papkanellos a adăugat un al doilea gol pe tabelă. Bakoulas a pecetluit rezultatul de 3-0 cu o lovitură de cap acrobatică, în minutul 66.

Oamenii lui Ignazio Abate au încercat să revină în joc, dar Kevin Zeroli a irosit, iar portarul Sina a reușit câteva parade importante în fața lui Sia și Simmelhack.