Jurnalul.ro Sport Sporturi BRD Bucharest Open. Andreea Mitu şi Patricia Ţig, calificate în sferturile probei de dublu

14 Iul 2015   •   09:02

Perechea română Andreea Mitu/Patricia Ţig s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis BRD Bucharest Open (WTA), care are loc la Arenele BNR din Capitală, cu premii totale de 226.750 dolari, luni, după ce au întrecut cu 6-3, 3-6, 10-8 favoritele numărul doi, Julia Goerges (Germania)/Petra Martic (Croaţia).

Mitu şi Ţig, beneficiare ale unui wildcard, s-au impus după o oră şi 21 de minute, super tiebreak-ul având o desfăşurare pasionantă. Româncele au condus cu 4-2, adversarele au reuşit apoi patru puncte la rând (4-6), Mitu şi Ţig au reuşit să întoarcă din nou scorul, 8-6, dar Goerges şi Martic au egalat, 8-8, româncele reuşind ultimele două puncte ale meciului, spre bucuria spectatorilor care au umplut tribuna Terenului 1.

Ţig a reuşit a doua sa victorie luni, după ce a înregistrat un succes la simplu, în meciul său de debut în circuitul WTA,în urma abandonului Silviei Soler-Espinosa (Spania), la scorul de 6-4, 3-1, 15-15.

Mitu şi Ţig şi-au asigurat un cec de 1.820 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi vor înfrunta câştigătoarele din meciul Cagla Buyukakcay (Turcia)/Viktorija Golubic (Elveţia) - Diana Buzean (România)/Chantal Skamlova (Slovacia).