Jurnalul.ro Sport Sporturi Juniorul Gabriel Burtănete, medalie de aur la sărituri în cadrul Campionatului European de Gimnastică

13 Dec 2020   •   17:44
Sursa foto: pixabay.com

Gimnastul român Gabriel Burtănete (18 ani) a câștigat duminică titlul de campion european la sărituri-juniori, în cadrul Campionatului European de Gimanstică de la Mersin (Turcia), dedicat atât seniorilor, cât și juniorilor.

Românul și-a adjudecat medalia de aur în urma a două sărituri notate cu 14,266 şi 14,300, media de 14,283 aducându-i titlul continental.

Pe treapta a doua a podiumului a urcat ucraineanul Ilia Kovtun, cu media 14,033, iar pe locul al treilea s-a clasat turcul Bora Tarhan, cu media 14,016.

Pe locul 4 în proba de sărituri s-a clasat fratele lui Gabriel, Robert Burtănete.

Gabriel Burtănete are în palmares și titlul mondial obținut la aceași probă în 2019, la Gyor (Ungaria).

Sursa: Mediafax