Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbal masculin. Dinamo București a câștigat Cupa României

Handbal masculin. Dinamo București a câștigat Cupa României

de Redacția Jurnalul    |    19 Mai 2024   •   18:20

CSM Constanța a fost detronată, duminică, din postura de deținătoare a Cupei României la handbal masculin.

Delfinii au fost învinși în finala ediției 2023-2024 de campioana României, Dinamo București. Câinii roșii s-au impus cu 23-19, realizând astfel eventul.

Constănțenii au condus aproape toată prima repriză, intrând la pauză cu un rezultat de egalitate (10-10).

Prima parte a reprizei secunde a fost echilibrată, elevii lui Xavier Pascual desprinzându-se pe final de meci, când s-au desprins de la 18-18 la 22-18, învingând apoi cu 32-19.

Dinamo reușește astfel eventul cupă-campionat și ajunge la 20 de titluri naționale și opt Cupe ale României.

Bucureștenii sunt calificați în Final Four-ul European League, în weekend-ul viitor, 25-26 mai, unde vor întâlni în semifinală pe SG Flensburg-Handewitt.

Locul trei în Cupa României a fost ocupat de CSM București, care a învins în finala mică pe Minaur Baia Mare (26-24).