x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

JO Tokyo 2020: Delegația României va fi alcătuită din 101 sportivi

0
14 Iul 2021 - 12:57
JO Tokyo 2020: Delegația României va fi alcătuită din 101 sportivi

Echipa României pentru JO de la Tokyo este alcătută din 101 sportivi, dintre care 46 la feminin, 55 la masculin, la 17 discipline sportive. Din delegație mai fac parte 9 rezerve și 40 de antrenori.

Aceștia vor concura la înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet feminin 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, judo, tir cu arcul şi tenis.

Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iuşco, Alina Rotaru (ambele la săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklos (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei);
Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle.

Baschet feminin 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia; antrenor: Tatiana Gallova.

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg); antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş.

Canotaj: 9 echipaje (36 sportivi + 2 rezerve): Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu; Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea; Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari; Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu; Dublu rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi; Dublu rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă; Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă; Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş; Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache; Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei;
Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei.

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea); antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis.

Fotbal (18 jucători + 4 rezerve): Portari - Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; Fundaşi - Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi - Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi - Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe; antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader.

Gimnastică artistică (3): Maria Larisa Holbură (individual compus), Larisa Andreea Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);antrenori: Ştefan Csaba Gal, Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan.

Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Andreea Costea; antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Rădulescu.

Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1.000 m); antrenor: Florin Popescu.

Judo (3): Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg); antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi.

Lupte (5): feminin - Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), libere masculin - Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane - Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg); antrenori: Petrică Carare, Nikolai Ilici Stoianov, Ion Vremere.

Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie); antrenori: Rareş Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu.

Tenis (3): Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu (ambele la dublu feminin), Mihaela Buzărnescu (simplu); antrenor: Stelian Călin Ciorbagiu.

Tenis de masă (4 + 1 rezervă): echipa feminină (3 jucătoare) - Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon.

Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m); antrenor: Olimpiu Florin Marin.

Tir cu arcul (1): Mădălina Ştefania Amăistroaie; antrenor: Viorel Habian.

Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt; antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.

Citeşte mai multe despre:   JO tokyo

 

Ştiri din .ro




Mai multe titluri din categorie

Gerard Piqué l-a egalat pe Roberto Carlos în topul fundașilor marcatori în Liga Campionilor

Gerard Piqué l-a egalat pe Roberto Carlos în topul fundașilor marcatori în Liga Campionilor
FC Barcelona a câștigat miercuri seara meciul din etapa a 3-a a Ligii Campionilor, împotriva lui Dinamo Kiev, cu golul marcat de Gerard Piqué, în minutul 36. Golul împotriva lui Dinamo Kiev, al 16-lea său gol în...

Emiratele Arabe Unite vor găzdui Cupa Mondială a Cluburilor, la începutul anului 2022

Emiratele Arabe Unite vor găzdui Cupa Mondială a Cluburilor, la începutul anului 2022
Emiratele Arabe Unite (EAU) vor găzdui Cupa Mondială a Cluburilor din acest sezon, la începutul anului 2022, a declarat miercuri președintele FIFA, Gianni Infantino. Inițial, Japonia trebuia să organizeze...

Cu un jucător eliminat, România U17 pierde în fața Rusiei în debutul calificărilor la CE 2022

Cu un jucător eliminat, România U17 pierde în fața Rusiei în debutul calificărilor la CE 2022
Echipa națională de fotbal masculin U17 a României a debutat miercuri cu un eșec în preliminariile Campionatului European 2022, fiind învinsă de Rusia cu 2-0, în cadrul turneului preliminar ce se desfășoară la...

Liga Campionilor – Ajax surclasează pe Dortmund iar Mbappe și Messi înving greu pe RB Leipzig

Liga Campionilor – Ajax surclasează pe Dortmund iar Mbappe și Messi înving greu pe RB Leipzig
Cea de a treia etapă a Ligii Campionilor la fotbal masculin a programat marți seara primele opt meciuri, în care s-au marcat un număr neobișnuit de mare de goluri. Ajax a surprins cu un 4-0, cu Dortmund, iar...

Monica Niculescu eliminată din primul tur al probei de dublu de la Kremlin Cup

Monica Niculescu eliminată din primul tur al probei de dublu de la Kremlin Cup
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a plecat la turneul de la Moscova fără să fi avut parteneră pentru proba de dublu, Gabrielei Ruse fiindu-i refuzată viza. În cele din urmă, Niculescu s-a regăsit cu...

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului WTA de la Moscova

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului WTA de la Moscova
Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Moscova, dotat cu premii totale de 565.530 de dolari, după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia...

39 de Stejari pentru meciul cu Uruguay

39 de Stejari pentru meciul cu Uruguay
Naționala de rugby a României se reunește duminică, 24 octombrie, pentru a pregăti cele trei meciuri test din luna noiembrie, de la București. Stejarii vor susține două meciuri test World Rugby, pe 6 noiembrie cu...

Universitatea Craiova face scorul etapei a 12-a în Liga 1

Universitatea Craiova face scorul etapei a 12-a în Liga 1
Universitatea Craiova a învins cu un categoric 5-0 pe ultima clasată a Ligii 1, Academica Clinceni, realizând scorul etapei, după ce în runda a 10-a câștigase tot cu 5-0 în fața lui Dinamo București, reușind...

Tenis: Irina Begu s-a calificat în optimi la Tenerife (WTA)

Tenis: Irina Begu s-a calificat în optimi la Tenerife (WTA)
Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Tenerife (Spania), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a întrecut-o pe ucraineanca...

Ovidiu Hațegan va arbitra Benfica – Bayern în Liga Campionilor

Ovidiu Hațegan va arbitra Benfica – Bayern în Liga Campionilor
Ovidiu Hațegan a fost delegat de UEFA la partida din grupa E a Ligii Campionilor, Benfica – Bayern, programată miercuri, de la 22.00. Potrivit FRF, pe lângă „centralul” Ovidiu Hațegan, din brigadă mai fac...

Garbine Muguruza a acceptat invitația specială a organizatorilor turneului Transylvania Open

Garbine Muguruza a acceptat invitația specială a organizatorilor turneului Transylvania Open
Organizatorii turneului de tenis WTA 250 Transylvania Open, ce va avea loc la BT Arena din Cluj Napoca, în perioada 23-31 octombrie, au oferit un wildcard jucătoarei spaniole Garbine Muguruza, numărul 5 mondial în cl...

Emma Răducanu se retrage de la Cupa Kremlin

Emma Răducanu se retrage de la Cupa Kremlin
Campioana de la US Open, Emma Răducanu, s-a retras de la Cupa Kremlin de săptămâna viitoare, de la Moscova, după ce a pierdut în turul doi la turneul de la Indian Wells, a anunțat joi presa britanică. Emma...

Mirel Rădoi, generalul naționalei sau doar un plutonier dezertor

Mirel Rădoi, generalul naționalei sau doar un plutonier dezertor
Ca un făcut, când echipa națională a început să arate ceva-ceva omogenitate și echilibru, selecționerul pleacă. A anunțat public că nu-și mai prelungește contractul cu Federația Română de Fotbal, scadent...

Dinamo București l-a transferat pe mijlocașul francez Michel Espinosa

Dinamo București l-a transferat pe mijlocașul francez Michel Espinosa
Clubul de fotbal Dinamo București a anunțat joi că mijlocașul francez Michel Espinosa a semnat un contract cu Dinamo București până la finalul acestui sezon competițional, cu opțiune de prelungire pentru încă ...

Dimitrov revine în forță la Indian Wells, îl elimină pe Medvedev și ajunge în sferturile de finală

Dimitrov revine în forță la Indian Wells, îl elimină pe Medvedev și ajunge în sferturile de finală
Jucătorul bulgar de tenis Grigor Dimitrov (28 ATP) a produs una dintre cele mai mari surprize ale sezonului în tenisul masculin, eliminându-l, miercuri noaptea, la Indian Wells, pe principalul favorit al turneului, ru...
Serviciul de email marketing furnizat de