Jurnalul.ro Sport Sporturi Ana Bogdan și-a aflat adversara din finala Transylvanian Open

Ana Bogdan și-a aflat adversara din finala Transylvanian Open

de Redacția Jurnalul    |    10 Feb 2024   •   23:40

Scorul întâlnirilor directe dintre Ana Bogdan și Karolina Pliskova este de 3-0 în favoarea sportivei cehe. Pliskova s-a calificat în finala Transylvanian Open în dauna britanicei Harriet Dart, pe care a învins-o cu 6-3, 6-3. Bogdan și Pliskova se înfruntă duminică în finala de la Cluj Napoca.

Fosta lideră mondială Karolina Pliskova s-a calificat sâmbătă în finala turneului de tenis feminin Transylvania Open de la Cluj Napoca după ce a învins-o pe britanica Harriet Dart, la capătul unui meci ce a durat o oră și 24 de minute.

Actualmente pe locul 78 în clasamentul mondial WTA, Pliskova o conduce pe Ana Bogdan în întâlnirile directe cu 3-0, anterioarele întâlniri având loc la Gastein (Austria), în 2014, la US Open, în 2018 și la Doha, în urmă cu un an.

Sporiva cehă nu a pierdut niciun set la BT Arena și a petrecut mult mai puțin timp în teren în comparație cu Bogdan, care a jucat două meciuri lungi, de trei seturi, în sferturi și în semifinală.

Finala are loc duminică de la ora 13.00.