Jurnalul.ro Sport Sporturi Miriam Bulgaru trece de Ekaterina Makarova și e în turul doi în calificările de la Roland Garros

de Redacția Jurnalul    |    22 Mai 2023   •   21:15

Miriam Bulgaru (232 WTA) e a doua sportivă română care reușește luni să treacă în turul secund al tabloului de calificări de la Roland Garros. Tot luni, Gabriela Ruse s-a calificat după ce a învins-o pe Jaqueline Cristian.

Miriam Bulgaru a învins-o în primul tur pe rusoaica Ekaterina Makarova, în fața căreia a revenit după ce pierduse categoric primul set.

Românca s-a impus în cele din urmă cu 1-6, 6-3, 6-2, în aproape două ore de joc.

În primul set, Bulgaru și-a pierdut toate game-urile pe propriul serviciu, având un start de meci cu 21 de erori neforțate.

Sportiva de 24 de ani a revenit apoi, făcând două seturi foarte bune, în care a reușit 5 break-uri, valorificând pe final cea de a patra minge de meci.

În turul secund, Bulgaru o întâlnește pe favorita numărul 26 a calificărilor, americana Kayla Day (136 WTA), în cursul zilei de miercuri. Cele două nu s-au întâlnit până acum în circuit.