Jurnalul.ro Sport Sporturi Naţionala feminină de tenis de masă, locul 5 la Mondialele din Japonia

Naţionala feminină de tenis de masă, locul 5 la Mondialele din Japonia

03 Mai 2014   •   12:37

Echipa feminină de tenis de masă a României a ocupat locul 5 la Campionatele Mondiale pe echipe de la Tokyo, după ce a fost învinsă de Singapore cu scorul de 3-1, sâmbătă, în sferturile de finală.

Bernadette Szocs a adus singurul punct al echipei antrenate de Viorel Filimon, învingând-o pe Isabelle Siyun Li cu scorul de 3-2 (4-11, 11-9, 11-9, 5-11, 11-8). Elizabeta Samara a fost învinsă de Yu Mengyu cu 3-2 (11-8, 4-11, 11-8, 2-11, 11-7) şi de Feng Tianwei cu 3-0 (11-8, 11-5, 11-9), în timp ce Feng Tianwei a întrecut-o cu 3-0 (12-10, 11-8, 11-9) pe Daniela Dodean Monteiro. Dacă ar fi trecut de Singapore, România şi-ar fi asigurat medaliile de bronz.

La ediţia trecută a Mondialelor pe echipe, în 2012, la Dortmund, România s-a clasat pe locul 8 la feminin.

Echipa masculină a României a încheiat pe 21 la Tokyo.