Jurnalul.ro Sport Sporturi Premieră istorică în olimpismul alb: două schioare au câştigat medalia de aur!

Premieră istorică în olimpismul alb: două schioare au câştigat medalia de aur!

13 Feb 2014   •   09:42

Ziua de miercuri a intrat în analele Jocurilor Olimpice, pentru prima oară în istorie două schioare cucerind medalia de aur după ce au încheiat cursa cu acelaşi timp!

Este vorba despre Tina Maze (Slovenia) şi Dominique Gisin (Elveţia), cronometrate cu acelaşi timp, un minut, 41 de secunde şi 57 de sutimi, la finalul probei de coborâre desfăşurate pe pârtia Rosa Khutor.

Podiumul a fost completat de compatrioata lui Gisin, Lara Gut, care a înregistrat o întârziere de 10 sutimi de secundă faţă de cele două câştigătoare.

Pentru Gisin, victoria a fost cea de-a treia în carieră, dar, atenţie, unul din precedentele două succese s-a înregistrat după o altă egalitate perfectă, cu suedeza Anja Paerson, la finalul etapei de Cupă Mondială din 2009, la Altenmarkt-Zauchensee.

De asemenea, Maze a mai fost protagonista unui astfel de episod, în octombrie 2002, când a cucerit aurul alături, nu de una, ci de alte două competitoare, Andrine Flemmen (Norvegia) şi Nicole Hosp (Austria).