Jurnalul.ro Sport Sporturi România a câștigat o medalie de argint şi una de bronz la Mondialele de Canotaj Under23

29 Iul 2022   •   15:21
Sursa foto: Federatia Română de Canotaj

România a câștigat o medalie de argint şi una de bronz la Mondialele de Canotaj Under23 de la Varese, în Italia.

La patru vâsle feminin, Emanuela-Ioana Ciotău, Cristina Drugă, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş, au cucerit argintul, cu timpul de 06 min 18 sec 88/100, fiind depășite pe final de Olanda 06:18.30. Bronzul a revenit Germaniei 06:20.72.

Andrei Mândrilă şi Claudiu Neamţu au câştigat bronzul în proba de dublu rame masculin, cu timpul de 06 min 23 sec 28/100, fiind întrecuți de Africa de Sud 06:19.99 şi Lituania 06:21.25.

Echipajul feminin de patru rame cu cârmaci, Daria-Ioana Dinulescu, Elena-Diana Şuta, Elena-Maria Robitu, Ancuţa-Adelina Ungurean, Maria-Antonia Iancu, a ocupat locul cinci în Finala A 06:57.53.

Alte cinci echipaje româneşti vor participa, sâmbătă, la finalele dei: dublu vâsle feminin (Andrada-Maria Moroşanu şi Iulia-Liliana Bălăucă), patru rame feminin (Amalia Bucu, Geanina Dumitriţa Juncănariu, Estera-Costina-Beatrice Vîlceanu şi Alina-Maria Baletchi), patru rame masculin (Andrei-Petrişor Axintoi, Alexandru-Laurenţiu Danciu, Florin Arteni şi Alexandru Gherasim), 8+1 masculin (Dumitru-Valentin Bucur, Andrei Lungu, Andrei-Valentin Maliş, Andrei Hemen, Florin Ceobanu, Ionuţ Pavel, Gheorghe Morar, Gheorghe Scripcaru şi Maria-Antonia Iancu), 8+1 feminin (Alice-Elena Turcanu, Andreea-Fabiola Iorgovan, Lorena Constantin, Florentina Buburuzan, Alexandra-Cornelia Ionel, Larisa-Andreea Bogdan, Manuela-Gabriela Lungu, Iuliana Timoc şi Irina Andreea Despa).

Lotul de tineret al României participă la Mondialele de canotaj cu 10 echipaje şi 43 de sportivi.