Jurnalul.ro Sport Sporturi România este campioană mondială la minifotbal. Finală dramatică, decisă la lovituri de departajare

de Redacția Jurnalul    |    04 Noi 2023   •   19:38
Sursa foto: facebook

Echipa națională de minifotbal a României a devenit campioană mondială sâmbătă seara!

România a învins în finala competiției disputate în Emiratele Arabe Unite naționala Kazahstanului, după prelungiri și lovituri de departajare.

Tricolorii au revenit dramatic de la 0-2 în ultimele 3 minute, iar la penalty-uri s-au impus cu 12-11.

Echipa condusă de Virgil Bejenaru cucerește pentru prima oară titlul mondial, după două medalii de bronz cucerite la precedentele două ediții.

România a dominat teritorial și la posesie prima repriză, dar a nimerit doar de 4 ori cadrul porții, din cele 13 șuturi trimise.

Prima greșeală de posesie a tricolorilor a adus primul gol al celor din Kazahstan, care la capătul unui contraatac rapid au primit cadou un autogol din partea lui Ungur, care a încercat să respingă o centrare, cu un minut înainte de pauză.

România a continuat să aibă cea mai mare parte a timpului posesia și în repriza secundă, cu excepția primelor cinci minute, când Kazahstan a avut și un șut periculos.

O nouă greșeală de control al balonului i-a dat posibilitatea lui Tarzhanov să marcheze pentru 0-2, în minutul 37, după ce l-a deposedat pe Covaci.

Când mai erau doar 4 minute, asistentul VAR a intervenit și a acordat o lovitură de pedeapsă, pentru România, după un fault în careu. Balogh a transformat cu un șut puternic și plasat.

Același Balogh a marcat golul egalizator, în ultimele secunde de joc, tot cu o execuție imparabilă.

Au urmat două reprize de prelungiri, de câte 5 minute, niciuna neaducând schimbări pe tabelă.

Loviturile de departajare au fost de un dramatism incredibil. Tricolorii au avut ocazia de 3 ori să își adjudece victoria, după tot atâtea ratări ale adversarilor.

După câte 14 lovituri executate de către fiecare echipă, Kazahstan a ratat din nou, a patra oară, de data aceasta Covaci reușind să marcheze și să aducă titlul mondial pentru România, cu scorul final de 14-13.