Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie superbă a fetelor noastre! România-Ungaria: 21-17

Victorie superbă a fetelor noastre! România-Ungaria: 21-17

12 Dec 2013   •   21:55
Sursa foto: gsp.ro

Într-un meci din grupele Campionatului Mondial de handbal feminin, ce se desfăşoară în Serbia, România a învins Ungaria, 21-16.
După un început de partidă ezitant, fetele noastre au intrat la pauză cu un dezavantaj de două goluri, 10-12.
Împinse de la spate de o galerie entuziastă, care deşi mai puţini numeroasă şi-a surclasat la rândul ei oponenţii, româncele au practicat un joc combinativ, speculând orice breşă ivită în apărarea unguroaicelor.
Cu un portar excepţional - Paula Ivan, care a fost declarată şi jucătoarea partidei - hotărâte, mult mai concentrate, ajutându-se reciproc, profitând de time-out-uri pentru a tăia din faşă orice încercare de a reveni în joc a adversarelor,  româncele au făcut cea mai bună repriză de handbal de până acum la acest Campionat Mondial.

În precedentele meciuri ale tricolorelor s-au înregistrat următoarele rezultate: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia şi 23-26 cu Germania. Viitoarea partidă a României va fi contra Cehiei, vineri seară.