Jurnalul.ro Sport Sporturi Simon Halep, victorie usoara la Stuttgart

Simon Halep, victorie usoara la Stuttgart

26 Apr 2017   •   18:47

Simona Halep, a patra favorită la simplu, a invins-o pe Barbora Strycova cu scorul 6-2 6-3. Halep (25 ani) a încheiat conturile după o oră şi 14 minute în faţa numărului 17 mondial.

Strycova (31 ani) a început mai bine meciul şi a condus cu 2-0, dar apoi Halep şi-a găsit ritmul şi a reuşit şase ghemuri la rând, câştigând primul set cu 6-2. Halep a luat şi primele două ghemuri din setul secund, ajungând la opt consecutive. Strycova a revenit în meci şi a restabilit egalitatea, 2-2, dar apoi Simona s-a desprins din nou, la 4-2, câştigând setul secund cu 6-3.

Românca a reuşit 19 winners şi a comis 12 erori neforţate, în timp ce Strycova a avut 13 mingi direct câştigătoare şi 21 de erori neforţate.

Halep are acum 3-1 în meciurile directe cu Strycova, pe care a mai învins-o în 2014, la Beijing, 6-1, 6-4 (în primul tur), şi în 2016, la Indian Wells, 6-3, 1-0 (abandon Strycova), în optimi. Cehoaica a obţinut singura victorie în 2010, la Paris, cu 6-1, 6-4 în optimi.

În sferturile de finală, Halep s-ar putea revedea cu britanica Johanna Konta, adversara României din meciul de FED Cup de săptămâna trecută.

Românca se va duela cu învingătoarea partidei dintre Johanna Konta și Anastasija Sevastova.