Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep pierde locul 2 WTA, după ce Angelique Kerber s-a impus la Australian Open

31 Ian 2016   •   09:45

Angelique Kerber s-a impus în finala de la Australian Open, după victoria contra Serenei Williams, 6 - 4, 3 - 6, 6 - 4.

Nemțoaica nu câștigase decât o singură dată în fața liderului clasamentului WTA, iar prin victoria de sâmbătă, prima din cariera sa în fața unui lider mondial, și-a asigurat și urcarea pe locul secund al clasamentului WTA.

Kerber o devansează astfel pe Simona Halep, care coboară pe treapta a treia a podiumului mondial, începând din 1 februarie 2016.