Jurnalul.ro Sport Sporturi Soci 2014: Carina Vogt, prima campioană olimpică la sărituri cu schiurile

Soci 2014: Carina Vogt, prima campioană olimpică la sărituri cu schiurile

12 Feb 2014   •   08:17

Sportiva germană Carina Vogt (22 ani) a devenit prima campioană olimpică la sărituri cu schiurile, marți, la trambulina de la Rosa Hutor, în cadrul Jocurilor de iarnă de la Soci.

Vogt, care era deja în fruntea clasamentului după prima manșă a probei, s-a impus cu un total de 247,4 puncte (sărituri de 103 și 97,5 m), devansându-le pe austriaca Daniela Iraschko-Stolz, 246,2 puncte (98,5 m și 104,5 m), și pe schioarea franceză Coline Mattel, 245,2 puncte (99,5 m și 97,5 m).

Acest prim concurs feminin de sărituri cu schiurile din istoria Jocurilor de iarnă a fost marcat de ratarea marii favorite, japoneza Sara Takanashi, care a reușit sărituri de 100 m și 98,5 m, clasându-se a patra, cu 243 puncte, deși a dominat în acest sezon Cupa Mondială.

Victoria sportivei germane este cu atât mai surprinzătoare, cu cât Vogt nu a reușit până acum niciun succes în Cupa Mondială, având doar opt clasări pe podium în circuitul mondial.

Americanca Sarah Hendrickson, campioana mondială en titre, s-a clasat doar pe locul 21, aceasta fiind prima sa competiție din actualul sezon, după o accidentare gravă la genunchi.