Jurnalul.ro Sport Sporturi Wimbledon 2015. Tecău şi Rojer s-au calificat în finala de dublu masculin, după o semifinală spectaculoasă!

09 Iul 2015   •   17:15
Sursa foto: Florin Mergea (s) şi Horia Tecău
UPDATE - Cuplul Florin Mergea/Rohan Bopanna (România/India) şi-a adjudecat primul set, scor 6-4, în semifinala de dublu masculin de la Wimbledon pe care o joacă în compania ecipei Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda)!

În setul II, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au reuşit revenirea şi au reintrat în joc. Scor 6-2, pentru ei. Cei doi au reuşit să câştige şi setul III, scor 6-3.

Semifinală tare, la Wimbledon, cu români în prim-plan! Mergea şi Bopanna au revenit şi ei în meci, după ce au câştigat setul IV, scor 6-4.

Meci fabulos! Tecău  şi  Rojer au reuşit o victorie fabuloasă, după un set 5 lung şi obositor, pe care şi l-au adjudecat, cu scorul de 13-11!

Ştirea iniţială - Meciul dintre cuplul Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 4, şi perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (România/India), cap de serie numărul 9, contând pentru semifinalele turneului de la Wimbledon este programat, joi, de la ora 13.30, pe terenul doi.

Tecău şi Mergea au mai fost adversari în circuitul ATP de cinci ori, echipa sportivului din Constanţa câştigând de fiecare dată, scrie antena3.ro.

Horia Tecău va juca mâine şi în sferturi la dublu mixt. Meciul lui Tecău şi al partenerei sale, Katarina Srebotnik, cu perechea Robert Lindstedt/ Anabel Medina Garrigues (Suedia/Spania) va avea loc tot pe terenul doi, fiind al treilea din program.