Jurnalul.ro Sport Sporturi Zimbrii băimăreni pentru a 13-a oară consecutiv în finala Ligii Naționale la Rugby

de Redacția Jurnalul    |    27 Noi 2022   •   22:30
Sursa foto: Picasa

CSM Știința Baia Mare, campioana ultimelor trei ediții a Ligii Naționale de Rugby, s-a calificat duminică în finala actualei ediții, învingând în semifinala competiției, cu 11-9 (0-6) pe deținătoarea Cupei României, SCM Timișoara, într-un meci jucat pe Arena Zimbrilor, din Baia Mare.

Bănățenii se impuseseră în actuala stagiune în două dintre cele trei meciuri directe disputate, însă de data aceasta, cele 9 puncte reușite de Vlaicu nu au fost suficiente pentru a-și asigura prezența în ultimul act, ce se va juca pe Stadionul Arcul de Triumf.

Prima parte a fost echilibrată, cu un ușor avantaj de partea băimărenilor, în special în grămadă.

Bănățenii au profitat apoi de o serie de erori ale gazdelor, care au avut dificultăți la controlul balonului, în mai multe rânduri, lăsându-i pe timișoreni să preia inițiativa.

În minutul 24, Florin Vlaicu a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă, acesta dublând avantajul opt minute mai târziu, scorul la pauză fiind 0-6.

Paul Popoaia a culcat balonul în terenul de țintă al oaspeților, la trei minute după reluare, revitalizând meciul (5-6, min. 43).

Ahika Grant a pus apoi încă 3 puncte pe tabelă, în dreptul zimbrilor băimăreni (8-6, min. 66), însă doar pentru puțin.

Florin Vlaicu a readus oaspeții în avantaj, tot din lovitură liberă (8-9, min. 70).

Cu șapte minute înainte de final uvertura Ahika Grant a ratat o lovitură de pedeapsă din zonă centrală, dar s-a revanșat mai târziu, punctând dintr-o poziție ușor mai dificilă, pentru o victorie ce a dus la calificarea zimbrilor băimăreni în finala competiției.

Beka Bitsadze, de la băimăreni, a fost desemnat omul meciului.