Jurnalul.ro Sport Victorie si in fata Frantei

Victorie si in fata Frantei

14 Dec 2004   •   00:00

Dupa ce a invins campioana olimpica en-titre, Danemarca, Romania a obtinut ieri o noua victorie importanta la Campionatul European din Ungaria, 31-25 cu Franta, detinatoarea titlului mondial.

DEFENSIVA. Aurelia Bradeanu (centru), greu de depasit
In prima repriza, elevele lui Cornel Otelea s-au chinuit in fata unei echipe franceze aflata in reconstructie, dar au terminat totusi in avantaj, 15-13. Momentul decisiv s-a consumat la mijlocul reprizei secunde, cand campioana mondiala nu a reusit sa reduca diferenta de pe tabela, asta desi a evoluat in doua randuri in superioritate numerica de doua jucatoare. Principalele marcatoare ale formatiei noastre au fost Elena Avadanii (10 goluri) si Simona Gogarla (9 goluri). Pentru a se califica in semifinalele CE, Romania mai are nevoie de cel putin o victorie in ultimele doua meciuri din grupa principala, cu Ungaria (astazi, ora 18:45), si cu Austria (maine, ora 21:00). Ambele meciuri vor fi transmise in direct de TVR 2. (Ionut Paduraru)