Cei doi au fost împușcați mortal în statul Michoacan din vestul Mexicului, au anunțat procurorii, imediat după ce președintele țării a discutat despre valul de violență cu oficialii de securitate
Identificați ca fiind Gloria A., 50 de ani, și Rafael C., 53 de ani, cei doi călătoreau cu o camionetă în Angamacutiro atunci când au fost împușcați, a declarat biroul procurorului general din Michoacan potrivit Reuters.
Femeia a murit la fața locului, iar bărbatul a decedat la spital, se arată în comunicatul procuraturii. Anchetatorii nu au spus de ce a fost vizat cuplul. Femeia, care obținuse cetățenia americană, și bărbatul, care s-a născut în SUA din părinți mexicani, aveau rude și o casă în Angamacutiro.
Președintele mexican Claudia Sheinbaum, care a preluat mandatul în octombrie, a promis că va reproduce la nivel național succesul pe care l-a avut în calitate de primar al orașului Mexico în reducerea ratei crimelor. Totuși, primele două luni de mandat au fost marcate de o creștere a violenței în mai multe zone ale țării.
(sursa: Mediafax)