x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Social-democraţii se reunesc astăzi și mâine în Consiliu Naţional. Ponta: "Trebuie să spunem foarte clar ce avem de făcut în 2014"

2
08 Noi 2013 - 08:25
Consiliul Național anual al Partidului Social Democrat va avea loc vineri și sâmbătă în București, reuniunea având pe agendă subiecte politice la zi, între care proiectul de lege privind descentralizarea.

Astăzi vor avea loc dezbateri pe ateliere de specialitate, urmând ca sâmbătă peste 4.500 de delegați ai PSD să se reunească în plenul Consiliului Național.

La acest for de conducere al PSD, primul ca importanță după Congres, nu vor avea loc alegeri pentru cea mai înaltă funcție, ultimul președinte al Consiliului fiind, până în 2012, fostul premier Adrian Năstase.

"Sâmbătă dimineață, întâlnirea în plen a noastră, a Consiliului Național lărgit, este evenimentul anual în care trebuie să spunem foarte clar către toți membrii noștri, către toți militanții noștri ce s-a făcut bine în această perioadă, ce s-a făcut rău și mai ales ce avem de făcut în 2014 — încă un an important, încă un an greu. Nu mai vin ani ușori, se pare, așa încât vă rog pe toți ca în această săptămână să discutăm despre temele mari ale Partidului Social Democrat și ale celor care ne votează, în așa fel încât votanții noștri, militanții noștri, membrii noștri, aliații noștri, adversarii noștri să știe foarte clar ce dorește și ce-și propune PSD să facă pentru 2014", a declarat luni Victor Ponta, citat de Agerpres.

Un punct esențial pe agenda Consiliului Național al PSD îl reprezintă proiectul de lege privind descentralizarea, care va fi prezentat și în Parlament până la jumătatea lunii noiembrie.

"Din 2010 am trecut la un mod de organizare specific partidelor de centru-stânga europene — și anume o conferință anuală, conferință la care au loc dezbateri tematice pe cele mai importante subiecte pentru PSD și vineri, în cursul zilei, vor fi 15-20 de paneluri diferite pe toate domeniile, care prezintă importanță pentru agenda publică și a noastră ca partid, după care, după-amiază, o să avem reuniunea aleșilor locali — președinți de consilii județene, primari, consilieri județeni și locali cu care să dezbatem pregătirea pentru 2014 a agendei noastre de dezvoltare a comunităților locale", a precizat tot luni președintele PSD.

El a mai spus că la reuniunea în plen de sâmbătă sunt așteptați aproximativ 4.500 de delegați, urmând ca liderii PSD să-și prezinte principalele obiective politice și strategice pentru anul 2014.

"Pentru noi, în fiecare an, acest Consiliu anual are importanță nu doar de a ne întâlni cu principalii noștri militanți, ci și de a prezenta opiniei publice și membrilor de partid direcțiile pentru anul care urmează. Evident, următorul Consiliu Național va fi la sfârșitul anului 2014. Am stabilit lucruri care țin de organizare, de responsabili de fiecare domeniu în parte. Îmi doresc foarte mult ca la sfârșitul acestei săptămâni acest eveniment politic de partid să dea răspunsuri la foarte multe lucruri. PSD este în acest moment principalul partid de guvernare ca număr de parlamentari, ca număr de aleși locali și ca număr de membri ai Guvernului și deciziile pe care noi le luăm au importanță nu doar pentru partid sau pentru militanții noștri, ci practic pentru dezvoltarea în continuare a întregii societăți", a mai spus premierul Victor Ponta.

Consiliul Național ar putea valida, pe de altă parte, susținerea social-democraților români pentru candidatura lui Martin Schulz la președinția Comisiei Europene.

"Aș vrea la Consiliul Național să cerem eventual — nu avem o procedură prevăzută în Statut... La nivel european, Partidul Socialiștilor Europeni îl va avea ca și candidat pentru funcția de președinte al Comisiei Europene pe Martin Schulz. Este o persoană pe care o cunoaștem foarte bine și care a fost de multe ori și în România, și aici, la PSD. Și cred că e bine pentru PSD, fiind unul din partidele cele mai puternice în acest moment, într-o familie politică care are deja zece prim-miniștri în Europa, să avem un candidat comun pentru funcția de președinte al Comisiei Europene", a precizat președintele PSD.

 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 


Mai multe titluri din categorie

Secretarul de stat, Andrei Baciu: Putem să ne gândim la o ridicare a măsurilor

Secretarul de stat, Andrei Baciu: Putem să ne gândim la o ridicare a măsurilor
Secretarul de stat la Ministerul Sănătății Andrei Baciu susține că restricțiile ar putea fi ridicate la 1 iunie în contextul în care numărul infectărilor este în ușoară scădere. Anularea unor restricții...

Exerciții la Marea Neagră: Artileria a declanșat o ploaie de foc asupra unor ținte navale

Exerciții la Marea Neagră: Artileria a declanșat o ploaie de foc asupra unor ținte navale
Un amplu exercițiu militar s-a desfășurat la Marea Neagră. Artileriștii de pe uscat au tras asupra unor ținte din largul mării. Militarii din cadrul Regimentului 52 Artilerie Mixtă „General Alexandru...

Secretarul de stat Andrei Baciu: Se lucrează pentru operaționalizarea a încă 73 de paturi ATI

Secretarul de stat Andrei Baciu: Se lucrează pentru operaționalizarea a încă 73 de paturi ATI
Secretarul de stat Andrei Baciu a anunțat că spitalele din România vor avea încă 73 de paturi pentru terapie intensivă. Acestea vor fi folosite pentru bolnavii COVID în stare gravă. Andrei Baciu a declarat...

Șase avalanșe în Munții Carpați. Două persoane au fost acoperite de zăpadă

Șase avalanșe în Munții Carpați. Două persoane au fost acoperite de zăpadă
Șase avalanșe s-au produs în acest weekend pe teritoriul României, în diferite zone ale Munților Carpați. Două persoane au fost acoperite parțial de zăpadă, dar au scăpat cu viață. Șase avalanșe s-au...

Rezultate Loto 6/49 18 aprilie 2021. Numerele câștigătoare la extragerea de duminică

Rezultate Loto 6/49 18 aprilie 2021. Numerele câștigătoare la extragerea de duminică
Loto 6/49 18 aprilie 2021.  Duminica, 18 aprilie, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 si Super Noroc, dupa ce la tragerile loto de joi, 15 aprilie, Loteria Romana a...

Doi polițiști au fost reținuți în cazul bărbatului din Pitești decedat

Doi polițiști au fost reținuți în cazul bărbatului din Pitești decedat
Doi agenți de Poliție au fost reținuți pentru 24 de ore în dosarul Pitești. Ei sunt cercetați într-un dosar de loviri sau vătămări cauzatoare de moarte. Procurorul care instrumentează cazul bărbatului...

VIDEO. Aproape 100 de răniţi după deraierea unui tren de pasageri în Egipt

VIDEO. Aproape 100 de răniţi după deraierea unui tren de pasageri în Egipt
Aproape 100 de persoane au fost rănite, după ce un tren de pasageri a deraiat, duminică după-amiază, în apropierea oraşului egiptean Cairo, anunţă echipele de intervenţie, conform agenţiei Associated...

Prima reacție a premierului Cîțu în cazul Pitești: I-am cerut ministrului Bode o anchetă rapidă

Prima reacție a premierului Cîțu în cazul Pitești: I-am cerut ministrului Bode o anchetă rapidă
Premierul Florin Cîțu a anunțat că a vorbit cu ministrul de Interne, Lucian Bode, despre bărbatul din Pitești care a murit după ce a fost imobilizat de polițiști. I-am cerut ministrului o anchetă rapidă, cei...

O scrisoare pierdută. Cîțu spune că nu a găsit informarea lui Barna despre datele deceselor de COVID

O scrisoare pierdută. Cîțu spune că nu a găsit informarea lui Barna despre datele deceselor de COVID
Premierul Florin Cîțu a declarat duminică că a căutat și nu a găsit informarea vicepremierului Dan Barna privitoare la neconcordanțele din datele privind morții de COVID. Este posibil să fie pe drum, a comentat...

Cîțu, despre declarația lui Orban privind miniștrii critici la adresa premierului: Foarte bună

Cîțu, despre declarația lui Orban privind miniștrii critici la adresa premierului: Foarte bună
Declarația președintelui PNL, Ludovic Orban, care a spus că miniștrii care își critică premierul trebuie să aibă bagajele făcute este „foarte bună”, potrivit primului ministru Florin Cîțu. El a declarat...

Cîțu, despre atacurile miniștrilor USR-PLUS: Vor fi evaluați corect, contează ce fac și nu ce spun

Cîțu, despre atacurile miniștrilor USR-PLUS: Vor fi evaluați corect, contează ce fac și nu ce spun
Premierul Florin Cîțu a anunțat că miniștrii din cabinetul său vor fi evaluați doar în funcție de realizări, nu și de declarații. Anunțul a fost făcut după ce mai mulți lideri USR-PLUS, inclusiv...

Florin Cîțu: În România sunt 20 de paturi libere la ATI

Florin Cîțu: În România sunt 20 de paturi libere la ATI
Premierul Florin Cîțu a anunțat duminică, la finalul ședinței Centrului Național de Conducere și Coordonare a Intervenției, că în România sunt 20 de paturi libere la ATI. În paralel, rata de vaccinare a...

Senatorul PSD, Vasile Dîncu: Nu mi-a plăcut niciodată Rădoi, cred că Drulă a avut dreptate

Senatorul PSD, Vasile Dîncu: Nu mi-a plăcut niciodată Rădoi, cred că Drulă a avut dreptate
Senatorul PSD, Vasile Dîncu, susține că nu i-a plăcut niciodată Ion Rădoi, liderul sindicatului Metrorex și fost parlamentar social-democrat. Mai mult, Vasile Dîncu crede că ministrul Transporturilor, Cătălin ...

Papa Francisc s-a întors la balconul bazilicii Sf. Petru într-un moment istoric

Papa Francisc s-a întors la balconul bazilicii Sf. Petru într-un moment istoric
Papa Francisc s-a întors, duminică, la balconul bazilicii Sf. Petru în ziua în care se împlinesc 515 ani de la momentul când Papa Iulian al II-lea a pus prima piatră de temelie. Suveranul Pontif a citit pasajul di...

Dîncu, despre Dragnea: După ce și-a ispășit pedeapsa, are dreptul să își revendice un loc în partid

Dîncu, despre Dragnea: După ce și-a ispășit pedeapsa, are dreptul să își revendice un loc în partid
După ce un membru de partid și-a ispășit pedeapsa, are dreptul să își revendice un loc în partid, spune Vasile Dîncu, președintele Consiliului Național al PSD, referindu-se la fostul lider al...
Serviciul de email marketing furnizat de