Din sumar: Afla ce e nou / Este posibila realizarea termoizolatiei la interior? / Tipuri de invelitori pentru acoperis: Metalul este la putere / Intarzierea la plata utilitatilor / Cetateanul, repartitorul si factura / Perdele actionate electric / Bani si interese meschine matura Capitolul de pe harta / Casa din lemn lamelar / Texturile care creaza ambientul / Trucuri pentru gradina dumneavoastra / Craciunita mea nu face flori /
![]() |
DEZAMAGIRE SI REVOLTA
editorial de ADRIAN PARVU
Cu cativa ani in urma am cumparat, cu o suma absolut modesta, o casuta paraginita si o palma de loc la tara, pe undeva catre Giurgiu. M-am apucat cu mare entuziasm si cheltuieli surprinzator de consistente sa o modernizez, avand cele mai solide intentii de a ma muta acolo cu intreaga familie. Motive personale si dramatice m-au obligat sa opresc ce incepusem, sa ma intorc in Bucuresti si chiar sa abandonez pentru vreo trei ani proprietatea.
Nu chiar de tot, ci lasand-o in "grija" unei batrane cu care nu aveam nici un fel de grad de rudenie, pe care am cules-o de pe drumuri si am adus-o sa moara linistita la mine in batatura.
Batrana s-a prapadit zilele trecute si am inmormantat-o crestineste, Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca⦠In urma ei, dar si in urma indelungatei mele absente, pe care unii o considera vinovata fara a avea toate datele problemei, au ramas praful si pulberea. Ce am gasit in curtea si in casa unde am muncit cu drag si am investit cu nesabuinta e greu de descris in cuvinte. Batrana a vandut pe nimica toata bunuri de valoare pe care sateni intunecati s-au grabit sa le ascunda in propriile case ori hambare. Ce nu s-a putut vinde s-a furat ziua in amiaza mare, fara frica si fara rusine. N-a mai ramas nimic, de la pompa submerisibila si hidroforul noi-noute pe care dadusem vreo treizeci de milioane (in rateâ¦) pana la ultimul cuisor sau surubel. De la sania copiilor pana la masina de cusut, de la gratarul din cornier de patru pana la fierastraul electric.