Jurnalul.ro Sport Sporturi Irina Begu face senzaţie la Melbourne

Irina Begu face senzaţie la Melbourne

de Mihai Igirosanu    |    21 Ian 2015   •   20:12

După ce în prima rundă a trimis-o acasă pe nemţoaica Angelique Kerber, a 9-a favorită, Irina Camelia Begu s-a calificat ieri dimineaţă în turul 3 la Australian Open, realizându-şi astfel cea mai mare performanţă a carierei la un turneu de Mare Şlem.  Românca a trecut în turul 2 de cehoaica Katerina Siniakova (nr. 81 WTA), deşi aceasta a condus-o cu 3-0 în primul set. Finalmente, după peste două ore de joc, Begu s-a impus cu 7-5, 6-4 şi o va întâlni în turul 3 pe Carina Witthoeft, din Germania, o jucătoare în vârstă de doar 19 ani, clasată pe locul 104 în ierarhia mondială. Dacă trece de adolescenta nemţoaică, Begu poate visa la o optime de finală împotriva canadiencei Eugenie Bouchard, cea mai sus poziţionată favorită din partea ei de tablou. Mai jos pe tablou, într-un eventual sfert de finală de vis, românca ar putea da peste rusoaica Maria Şarapova, cea care s-a calificat, ieri, cu mari emoţii în turul 3. Ieri, după-amiază, în ultimul meci al zilei de pe tabloul de simplu feminin, Simona Halep s-a calificat fără emoţii în turul 3 după victoria în faţa reprezentantei gazdelor, Jarmilla Gajdosova, scor 6-2, 6-2. Partida a început aşa de târziu pentru că a urmat “thriller-ului” dintre Rafael Nadal şi americanul Tim Smyczek, încheiat cu victoria în cinci seturi a ibericului, după 4 ore şI 15 minute de joc.