Jurnalul.ro Sport Fotbal international Conference League. Sepsi Sfântu Gheorghe, calificare la penaltyuri

Conference League. Sepsi Sfântu Gheorghe, calificare la penaltyuri

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat dramatic în turul 3 preliminar Conference League după ce a eliminat-o la loviturile de departajare pe Olimpija Ljubljana, scor 4-2. La finalul celor 120 de minute scorul a fost 3-3 la general.

În tur, reprezentanta României s-a impus cu 3-1, însă la finalul a 90 de minute de joc din retur echipa română era condusă cu 0-2, prin golurile marcate de Kvesic în minutul 61 şi Krefl în minutul 70.

La loviturile de departajare pentru Sepsi au marcat Mitrea, Tudorie, Damaşcan şi Ion Gheorghe, iar doi jucători de la echipa din Ljubljana au ratat.

În turul 3, Sepsi o va întâlni pe Djurgarden. Suedezii au trecut de croații de la Rijeka (2-1, în tur, 2-0 la retur). Covăsnenii ar găzdui primul meci.