Jurnalul.ro Bani şi Afaceri Piata muncii Primele măsuri de austeritate. Sporul pentru condiții periculoase de muncă va fi diminuat

Primele măsuri de austeritate. Sporul pentru condiții periculoase de muncă va fi diminuat

de Redacția Jurnalul    |   

Sporul pentru condiții periculoase sau vătămătoare de muncă va fi limitat la un plafon maxim de cinci ori mai mic decât în prezent. 

Acesta se va situa la circa 300 de lei lunar brut, acordat pentru condiții periculoase sau vătămătoare pentru toate categoriile de bugetari, conform unui proiect de OUG, publicat pe site-ul Ministerului Munci.

Vor fi limitate cheltuielile permanente

Este prima ordonanță de austeritate a guvernului, în încercarea de reducere a deficitului bugetar uriaș. Aceasta vizează bugetarii ce primeau spor de condiții vătămătoare din diferite motive. În prezent, sporul este de până la 15% din salariu, dar nu mai mult de 1.500 de lei. 

”În raport cu condiţiile de muncă în care se desfăşoară activitatea, condiţii periculoase sau vătămătoare, personalul salarizat poate primi un spor în cuantum de până la 300 lei brut lunar, corespunzător timpului lucrat la locurile de muncă respective, cu respectarea prevederilor legale în vigoare”, se arată în actul normativ.

Nota de fundamentare a proiectului arată că măsura este necesară pentru a limita cheltuielile bugetare permanente. 

De la intrarea în vigoare a OUG, bugetarii din administraţia publică, regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare, care prestează munci grele, periculoase sau vătămătoare, ori lucrează în locuri de muncă în care există astfel de condiţii, stabilite potrivit Legii nr. 31/1991, au dreptul în fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă suplimentar, cu o durată cuprinsă între 1-3 zile lucrătoare.

Impactul financiar asupra bugetului general consolidat pe anul 2025 este estimat la 1,345 miliarde lei, respectiv reducerea cheltuielilor la bugetul de stat cu 1,047 miliarde lei şi la bugetele locale cu 298 milioane lei. 

Proiectul ar putea să fie aprobat în şedinţa de Guvern de vineri, notează dcnews.ro.

TOP articole pe Jurnalul.ro:
Parteneri