Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, eliminată de la Indian Wells

Simona Halep, eliminată de la Indian Wells

Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) a fost eliminată de la Indian Wells. Românca a fost învinsă în semifinale de Iga Swiatek (20 de ani, 4 WTA) cu scorul 6-7 (6), 4-6. Meciul a durat o oră și 49 de minute.

Halep a ratat două mingi de set și i-a permis lui Swiatek să se impună în primul set după o oră de luptă, apoi și-a rupt racheta de nervi. La începutul setului secund au apărut probleme medicale pentru româncă. Simona Halep a suferit o întindere la coapsa piciorului stâng. Românca a continuat să joace, a condus chiar cu 4-2, dar Swiatek a revenit în forță și a câștigat partida.

Pentru calificarea în semifinale, Simona Halep a obținut un cec în valoare de 344.000 de dolari.

Simona Halep, locul 26 la începutul turneului, va urca până pe locul 19 WTA grație parcursului de la Indian Wells.

Subiecte în articol: Simona Halep indian wells