Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, eliminată de la Montreal după un meci dramatic

Simona Halep, eliminată de la Montreal după un meci dramatic

Simona Halep (29 de ani, 13 WTA) a fost eliminată în turul secund al turneului de categorie WTA 1.000 de la Montreal, învinsă în trei seturi de americanca Danielle Rose Collins (27 de ani, 28 WTA), scor 6-2, 4-6, 4-6. Românca a disputat primul meci după accidentarea la gambă, ce a ținut-o departe de teren timp de trei luni. A fost nevoie de set decisiv și de un dramatism total pe parcursul unul joc care a ținut două ore și 55 de minute.

Ultimul game al partidei a fost unul maraton. Halep a avut două oportunități de a trimite setul în prelungiri, dar Collins a închis partida la cea de-a cincea minge de meci.

În turul 3, Collins o va întâlni pe Jessica Pegula.

Simona Halep, acceptată direct în turul al doilea la Montreal, va primi un premiu de 13.300 de dolari.

Simona Halep a câştigat Rogers Cup în 2016 şi 2018 şi a fost finalistă în 2015. Din acest an, competiţia canadiană se numeşte National Bank Open.

Subiecte în articol: Simona Halep