Jurnalul.ro Sport Simona Halep ratează finala de la Dubai, învinsă în semifinală de Jelena Ostapenko

Simona Halep a fost învinsă vineri de letona jelena Ostapenko în semifinala turneului de tenis de la Dubai. Halep a condus cu 1-0 la seturi, dar a cedat apoi, ratând astfel calificarea în finală.

Jelena Ostapenko (21 WTA) s-a impus în trei seturi, după o oră și 37 de minute, cu 2-6, 7-6 (0), 6-0.

Simona Halep a avut vineri ocazia să-i dea replica lui Ostapenko, după ce letona se lăudase că românca nu are cum să îi țină piept.

În primul set, Halep a făcut un joc mai inteligent, și după un debut echilibrat, a valorificat rapid două mingi de break, câștigând în 27 de minute, cu 6-2, dând impresia că ar putea obține o calificare facilă în finala de la Dubai.

În setul secund, Ostapenko s-a desprins la 0-3, însă Halep a revenit, a egalat și a dus setul la tiebreak, pe care l-a cedat însă, inexplicabil, la zero.

În decisiv, Ostapenko și-a pus în acțiune loviturile năpraznice, în timp ce Halep nu a mai găsit soluții, pe fondul mai multor duble greșeli la serviciu.

Letona a mărșăluit pur și simplu spre un neverosimil 6-0, cu care a închis un meci ce părea pierdut după primul set.

Ostapenko o va întâlni în finală pe Veronika Kudermetova, care a beneficiat de abandonul Marketei Vondrousova.

Pentru prezența în semifinală, Simona Halep va fi recompensată cu 37.500 dolari și 185 de puncte WTA.

Subiecte în articol: simona halep