Jurnalul.ro Fun Handbal feminin/ Oltchim, şefa Europei

Handbal feminin/ Oltchim, şefa Europei

de Ovidiu Ciutescu    |    03 Ian 2008   •   00:00

Oltchim Rm. Vălcea a căştigat grupa D a Ligii Campionilor, după ce a invins miercuri seară, in deplasare, echipa daneză Viborg HK, cu scorul de 31-29 (20-16), in etapa a 5-a a competiţiei. In grupele Champions League, Oltchim Rm. Vălcea nu a pierdut niciuna dintre cele cinci partide disputate. Oltchim mai are de disputat un singur meci din această grupă, cu Buducnost, in deplasare, la 11 ianuarie, ora 21:00, dar va merge in Muntenegru intr-o simplă excursie.

RECITAL. Golurile echipei Oltchim au fost inscrise de R. Maier-16, Nechita-6, Luca, Manea şi Meiroşu-căte2, Lecuşanu, Vădineanu şi Gheorghe-căte unul. Prima repriză a fost dominată de elevele lui Gheorghe Tadici, care, pe extreme au fost foarte precise, prin Ramona Maier şi Adriana Nechita. Cea mai mare diferenţă de scor s-a inregistrat in min.18 (14-7). Gazdele au sperat pe finalul primei părţi intr-o revenire miraculoasă, după ce au profitat de neatenţia romăncelor din faza de atac şi au finalizat contraatacurile tăioase declanşate. Diferenţa de doar 2 goluri (17-15 min.27 şi 18-16 min.28 ) au fost simple iluzii, Steluţa Luca stabilind scorul la pauză prin două reuşite consecutive (20-16). Partea secundă a stat sub semnul secetei, ambele combatante reuşind contraperformanţa de a nu inscrie timp de 14 minute (8-Viborgul, 6-Oltchimul). Tabela a arătat din nou egalitatea cu numai 7 minute inaintea finalului (26-26, gol Rikke Skov). Victoria campioanei Romăniei a fost insă obţinută pe baza unui plus de luciditate. De precizat că antrenorul Gheorghe Tadici a lăsat pe tuşă căteva jucătoare de bază (Huţupan, Gălcă, Beşe), preferănd să le odihnească in perspectiva viitoarelor jocuri. Golurile echipei Oltchim au fost inscrise de R. Maier-16, Nechita-6, Luca, Manea şi Meiroşu-căte2, Lecuşanu, Vădineanu şi Gheorghe-căte unul.

Clasament Grupa D: 1. Oltchim-10p; 2. Viborg-5p; 3. Buducnost-3p; 4. Ferencvaroş-0p.