Jurnalul.ro Sport CFR CLUJ / Amical cu bătăi, pe Someş

CFR CLUJ / Amical cu bătăi, pe Someş

de Ionut Paduraru    |    04 Feb 2009   •   00:00

Campioana a învins cu 4-3 pe FC Bihor în ultimul meci înainte de plecarea în al doilea stagiu de pregătire din Antalya.

Golurile au fost marcate de Cadu (’3), Pereira (’21), G. Mureşan (’45) şi Alcantara (’71), respectiv V. Florea (’17, ’18) şi C. Bucur (’66 – din penalty). CFR a mai avut două mari ocazii în minutele 55 şi 68, când şuturile lui Frangipane şi Traore au lovit bara. "Echipa a demonstrat că joacă. Jucătorii au fost puţin relaxaţi şi terenul alunecos, dar oricum bihorenii au o echipă bună", a declarat la final preşedintele Iuliu Mureşan. Antrenorul Ales Jindra a folosit în prima repriză formula Stăncioiu – Panin, Flores, Cadu, Viana – G. Mureşan – Deac, Peralta, Pereira – Veljovic, Y. Kone, în partea secundă evoluând Hirschfeld – Viera, Alcantara, Galiassi, Toma – Dani – E. Kone, Frangipane, Dubarbier – Bujor, Traore. La meci au asistat aproximativ 500 de spectatori, printre care şi noua achiziţie a ardelenilor, Bogdan Mara.

Din păcate, meciul nu a fost lipsit de incidente. Aproximativ 50 de suporteri având fulare şi însemne ale rivalei Universitatea Cluj i-au aşteptat la ieşirea din stadion pe fanii lui CFR şi i-au atacat. Echipajele de poliţie au sosit la aproximativ 20 de minute după începerea incidentelor, reţinând mai multe persoane.