Jurnalul.ro Sport CM HANDBAL FEMININ / Romănia - China 31-29

CM HANDBAL FEMININ / Romănia - China 31-29

de Marius Mihalcea    |    03 Dec 2007   •   00:00
CM HANDBAL  FEMININ / Romănia  -  China 31-29

In primul meci la Campionatul Mondial din Franţa, naţionala Romăniei a invins ieri, la Toulon, cu 31-29 (15-16), reprezentativa Chinei, insă nu a arătat deloc ca o echipă care are ca obiectiv cucerirea titlului suprem.

Â

Â

MODEST. Din contră, elevele lui Gheorghe Tadici au comis o sumedenie de greşeli, atăt in apărare, căt şi in atac, China avănd chiar şi avantaj de cinci goluri pe tabelă (7-2 şi 10-5). Romănia a revenit, a egalat la zece, iar cu două minute inainte de pauză a preluat pentru prima oară conducerea (14-13). Cristina Neagu şi compania nu au reuşit să se desprindă insă decisiv in partea secundă, in minutul 55 tabela indicănd egalitate, 28-28, doar experienţa superioară fiind cea care a făcut diferenţa. Golurile Romăniei au fost marcate de: Neagu (10), Beşe (5), Maier, Meiroşu, Nechita (căte 4), Gălcă (3) şi Brădeanu (1). "A fost un meci neaşteptat de greu. Cred că Romănia şi China vor merge mai departe din această grupă. Nu cred că Tunisia şi Polonia ne vor pune atătea probleme", a spus preşedintele FR Handbal, Cristian Gaţu. In celălalt meci al grupei D, Polonia a invins Tunisia cu 29-23 (16-11). Următorul joc al Romăniei va avea loc azi, de la ora 19:30, in direct la TVR 2, in compania Tunisiei.