Jurnalul.ro Sport Cupa Romaniei - Doua victime din Liga 1

Cupa Romaniei - Doua victime din Liga 1

de Dragos Stoica    |    26 Oct 2006   •   00:00

Dupa ce George Copos s-a declarat nemultumit de ei, Ryan Griffiths, Ianis Zicu si Mugurel Buga au marcat ieri impotriva divizionarei secunde CSM Rm. Valcea.

Prestatiile neconvigatoare ale Rapidului au luat sfarsit ieri. Cu toate ca s-a temut pe fata de meciul din Cupa, cu Valcea, Razvan Lucescu a primit o gura de oxigen la capatul unei partide in care elevii sai au castigat la pas, la pauza fiind deja 3-0.

REVENIRE. Dincolo de faptul ca "visiniii" au lamurit repede deznodamantul intalnirii, cel mai important castig l-a reprezentat revenirea pe lista marcatorilor a trei jucatori aflati pe lista neagra a patronului Copos. Consacrat mai degraba ca ratangiu de clasa decat ca golgeter, Ianis Zicu a reusit o dubla, in timp ce australianul Ryan Griffiths si-a trecut in cont cel de-al doilea gol sub culorile echipei de langa Podul Grant, dupa ce nu mai marcase din etapa a doua a actualei editii de campionat. De asemenea, introdus la pauza tocmai in locul lui Zicu, ex-brasoveanul Mugurel Buga a stabilit scorul final in minutul 87. Desi nu si-a trecut numele pe lista marcatorilor, si Ionut Mazilu s-a aratat in buna dispozitie de joc dupa ce s-a refacut din punct de vedere medical, inscriind de doua ori, dar reusitele sale au fost anulate, pe motiv de ofsaid. "Este bine in primul rand pentru ei, pentru ca asa isi vor recapata increderea in fortele proprii. Eu am mare incredere in ei si i-am incurajat in toata aceasta perioada. Sper ca de acum inainte sa nu ne mai confruntam cu problemele de pana acum. Cupa Romaniei este un obiectiv foarte important pentru noi", a spus la final Lucescu jr.

SURPRIZA
Una dintre performerele fazei de ieri a Cupei Romaniei este divizionara secunda FC Caracal, care s-a calificat in optimile de finala in dauna Gloriei Bistrita. Cum scorul a fost 1-1 dupa expirarea timpului regulamentar si al prelungirilor, soarta a fost decisa la penalty-uri, unde Tibi Lung a parat lovitura expediata de Costea. "Nu meritam sa castigam. Cei de la FC Caracal au fost mai buni pe tot parcursul jocului. Am pierdut din cauza lipsei de implicare", a spus antrenorul bistritenilor, Ioan Sabau.

OTEL GREU
La numai patru zile dupa victoria cu Steaua, Otelul Galati s-a cam chinuit in fata juniorilor Corvinului Hunedoara, formatie care s-a prezentat la Targoviste cu cea de-a doua echipa. Desi au dominat, galatenii n-au gasit mai deloc drumul spre poarta hunedorenilor in cele 90 de minute regulamentare, pentru ca in prelungiri sa marcheze nu mai putin de cinci goluri. "Important este ca ne-am calificat. Poate i-am si subestimat pe hunedoreni, mai ales ca veneam dupa victoria contra Stelei", a spus antrenorul Petre Grigoras.