Meciurile-tur din semifinalele Cupei Romaniei se vor disputa maine: Rapid - Petrolul (ora 20:30, Pro TV) si Farul - FC National (ora 18:00).
AMINTIRI. Ramasi in lupta in toate cele trei competitii la care au luat startul, campionat, Cupa Romaniei si Cupa UEFA, giulestenii joaca pentru un loc in ultimul act cu divizionara secunda Petrolul Ploiesti. Partida este o reeditare a finalei din 1995, cand ploiestenii s-au impus cu 5-3 la penaltiuri. Actualul antrenor al Petrolului, Valeriu Rachita, si-a amintit cu placere de acea partida, in care a transformat lovitura de departajare decisiva. "Este o sansa uriasa pentru Petrolul sa realizeze o performanta importanta, dupa ce ani de-a randul s-a zbatut in anonimat. Daca tin bine minte, si acum 11 ani, la acea finala, tot Rapidul era considerata mare favorita, dar Petrolul a castigat trofeul. Speram sa se repete istoria de atunci. Avem o echipa tanara si ambitioasa, cunoastem Rapidul si cred ca ii putem contracara", a spus Rachita.