Jurnalul.ro Sport Cupa Uefa: Contra, integralist

Cupa Uefa: Contra, integralist

de Ionut Paduraru    |    15 Feb 2008   •   00:00
Sursa foto: AFP/

Getafe, echipa lui Cosmin Con­­tra, este aproape de o ca­lificare în optimi după remi­za din deplasare, 1-1, cu AEK.

Miercuri s-au disputat zece meciuri din prima man­şă a 16-imilor de finală ale Cupei UEFA. Cosmin Contra a fost singurul român care a evoluat, după ce Florin Şoavă a fost doar rezervă pentru Spartak Moscova, învinsă în deplasare, scor 0-3, de Olympique Marseille.

GROAZĂ. Contra a fost integralist în partida de la Atena, în care Ge­tafe a fost la un pas de victorie. Spa­niolii au deschis scorul în minutul 86, dar AEK a ega­lat în extre­mis, în al treilea minut de prelungire. Dar faza meciului s-a produs în mi­nu­­tul 60, când Jaime Gavilan, coe­chi­pi­e­rul lui Contra, a căzut în cap pe te­ren după un duel aerian, fiind apoi transportat la spital. “Părea că va ră­mâne paralizat. Eram aproape de el şi am văzut că avea convulsii. I-am în­tors capul pen­tru că am văzut că ar pu­tea să îşi în­ghită limba. De la moar­tea lui Puer­ta am fost toţi foar­te spe­ri­aţi‘‘, a povestit Contra. Ga­vilan a petrecut noaptea la spital, el suferind o he­mora­gie cervicală.