Jurnalul.ro Sport David Popovici înoată vineri seara în finala de 200 m liber de la Campionatul European

de Redacția Jurnalul    |    21 Iun 2024   •   12:45

Înotătorul român David Popovici va evolua vineri seara în finala probei de 200 metri liber de la Campionatul European de natație de la Belgrad. Românul s-a calificat joi seara în ultimul act al probei. Tot joi, ștafeta masculină tricoloră de 4x100 m liber s-a clasat a 5-a în finala europeană.

Campionul european en titre al probei de 200 m liber a câștigat semifinala a 2-a cu timpul de 1:46,15, cel mai bun timp al semifinalelor, și va înota pe culoarul 4 în finala de vineri, care începe la ora 19:36.

Va fi a doua sa prezență în finala europeană la 200 m liber în bazin de 50 de metri, după cea de la Roma 2022, unde a cucerit aurul.

Tot joi seara, ștafeta masculină de 4x100 m liber a României, formată din David Popovici, Patrick Dinu, Mihai Gergely și Alexandru Richard Szilagy, s-a clasat pe locul 5 la Campionatele Europene de la Belgrad, cu timpul de 3:14,02.