Jurnalul.ro Sport Dinamo - Sportul: 4-5 / Gluma se ingroasa

Dinamo - Sportul: 4-5 / Gluma se ingroasa

de Ionut Paduraru    |    30 Apr 2006   •   00:00

Revelatia returului a reusit un nou rezultat mare, impunandu-se in Soseaua Stefan cel Mare dupa un meci nebun, cu numeroase rasturnari de situatie.

PROLIFIC. Ionut Mazilu (in alb) a inscris 3 goluri aseara, distantandu-se astfel in ierarhia golgeterilor

In urma acestui rezultat, echipa lui Gigi Multescu a urcat pe primul loc in clasament, inaintea derby-ului de astazi dintre Steaua si Rapid, in timp ce "cainii" isi vad tot mai amenintata prezenta in cupele europene din sezonul viitor.

HAT-TRICK. Eroul primei reprize a fost atacantul Ionut Mazilu, care a reusit sa inscrie de trei ori in primele 45 de minute. La prima faza s-a vazut clar degringolada din apararea gazdelor. Mazilu a reusit sa reia cu capul dintre doi fundasi adversi si portarul Cristi Munteanu, balonul scurgandu-se in plasa in ciuda eforturilor disperate ale celor trei dinamovisti. Atacantul Sportului a majorat apoi diferenta la trei goluri la pauza, reusita a doua fiind insa precedata de o preluare cu mana.

DRAMATISM. Repriza secunda a fost una nerecomandata cardiacilor. Mai intai, Dinamo a redus din diferenta prin Grigorie, care si-a mai trecut in cont o bara in debutul reprizei. Lucrurile pareau definitiv incheiate in minutul 68, cand Curelea a inscris golul de 4-1. Desi totul parea pierdut, "cainii" au reusit sa intoarca rezultatul si sa egaleze in primul minut de prelungiri. Insa la cateva secunde dupa reluarea jocului de la centrul terenului, Varga a reusit sa inscrie, stabilind scorul final, 5-4, in favoarea studentilor. Coplesit de dramatismul finalului, antrenorul Sportului, Gigi Multescu, a acuzat probleme cardiace imediat dupa meci, parasind stadionul cu masina salvarii.

ETAPA 25
POLI TIMISOARA - FC ARGES: 0-0 Spectatori: 10.000. Formatia antrenata de Gica Hagi a dezamagit din nou. PANDURII - JIUL: 1-1 Au marcat: Vintilescu (’72) / M. Gheorghe (’19). Spectatori: 4.000. Gorjenii se scufunda catre Divizia B. FARUL - FC NATIONAL: 4-0 T. Moldovan (’37), Todoran (’53), Senin (’56), Apostu (’88). Spectatori: 500. Farul si-a luat revansa dupa eliminarea din Cupa. FCM BACAU - GLORIA: 1-2 Verdes (’78) / Abrudan (’13), Paduretu (’49). Spectatori: 200. Bacauanii sunt ca si retrogradati.
DINAMO - SPORTUL: 4-5 Grigorie (’59, ’80), Cl. Niculescu (’75-pen.), Bratu (’90+1) / Mazilu (’10, ’41, ’44), Curelea (’68), Varga (’90+1) . POLI IASI - CFR CLUJ Intrat oarecum in dizgratia conducerii lui CFR, antrenorul-jucator Dorinel Munteanu are ca obiectiv cel putin un egal la Iasi. De partea cealalta, gazdele nu-si pot permite prea multi pasi gresiti pe teren propriu. OTELUL - FC VASLUI Razboi total pe malul Dunarii, unde FC Vaslui, echipa patronata de Adrian Porumboiu, incearca sa dea lovitura contra formatiei unde este presedinte Marius Stan, fost conducator al vasluienilor in Divizia B. STEAUA - RAPID La trei zile dupa meciul dramatic de la Middlesbrough, Steaua joaca o partida capitala pentru soarta titlului, in compania Rapidului. Fata de joi, "militarii" vor putea conta pe Paraschiv si Nicolita.