Jurnalul.ro Sport Echipa naţională - Stanca, la lot

Echipa naţională - Stanca, la lot

27 Mar 2008   •   00:00

Portarul echipei Dacia Mioveni, Răzvan Stanca (foto), a fost convocat de urgenţă de selecţionerul Victor Piţurcă la echipa naţională în locul dinamovistului Bogdan Lobonţ, care acuza o răceală puternică.

Portarul echipei Dacia Mioveni, Răzvan Stanca (foto), a fost convocat de urgenţă de selecţionerul Victor Piţurcă la echipa naţională în locul dinamovistului Bogdan Lobonţ, care acuza o răceală puternică. Astfel, în lipsa lui Lobonţ şi a lui Daniel Coman, în partida amicală de aseară cu Rusia a fost titularizat Marius Popa, iar Stanca a fost portar de re­zervă. Răzvan Stanca a apărat marţi şi în partida amicală pe care reprezentativa B a României a terminat-o la egalitate, scor 1-1, cu echipa similară a Turciei. În meciul disputat la Kocaeli, Stanca a fost titular şi a fost înlocuit la pauză de Hăisan. Pentru echipa formată numai din jucători care activează în Liga 1 a marcat Florin Bratu, în minutul 47, turcii egalând prin Burak Yilmaz, în minutul 88. Selecţionerul naţionalei B a României, Ştefan Iovan, a folosit următorii jucători: Stanca (’46 Hăisan) – Săpunaru (’60 D. Matei), M. Constantin (’46 Cânu), Moţi, Neşu (’46 Pulhac) – Szekely, Prepeliţă, N. Grigore (’46 C. Lazăr), Ad. Cristea – Goga (’60 E. Jula), Fl. Costea (’46 Fl. Bratu).