Jurnalul.ro Sport Euro 2008 / Ballack a rezolvat singur calificarea

Euro 2008 / Ballack a rezolvat singur calificarea

17 Iun 2008   •   00:00

Aseară, cînd miza era calificarea în sferturile de finală, Germania a trecut fără prea mari emoţii de naţionala din “Ţara Valsului”

Pentru nemţi, turneul final din Elveţia şi Austria a fost unul al marilor rivalităţi. Germania şi-a demonstrat superioritatea faţă de Polonia în meciul de debut, iar aseară, cînd miza era calificarea în sferturile de finală, a trecut fără prea mari emoţii de naţionala din “Ţara Valsului”. O victorie cu 1-0 realizată graţie reuşitei lui Michael Ballack (foto). Jucătorul lui Chelsea Londra a executat perfect o lovitură liberă în minutul 49, trimiţîndu-şi echipa în faza următoare a competiţiei. Replica gazdelor a fost una neconvin­gătoare, astfel că nemţii au cucerit Viena şi au sărbătorit calificarea. În cealaltă partidă, Polonia avea nevoie de o victorie în faţa Croaţiei, coroborată cu o remiză între nemţi şi austrieci. “Vulturii” au dat-o în bară şi de această dată, fiind învinşi de Croaţia. Echipa antrenată de fostul internaţional Slaven Bilic a cîştigat cu 1-0 – gol Ivan Klasnic în minutul 53 – şi s-a calificat cu punctaj maxim.