Jurnalul.ro Sport Euro 2008 / Dilemă: Cehia sau Turcia?

Euro 2008 / Dilemă: Cehia sau Turcia?

15 Iun 2008   •   00:00

Într-o grupă din care Portugalia este deja calificată, lupta pentru a doilea loc de "sferturi" se va decide între Cehia şi Turcia, una dintre gazde, Elveţia, fiind ieşită din calcule.

Totuşi, elveţienii vor să-i învingă pe portughezi şi să părăsească astfel competiţia cu fruntea sus. "Vrem să ne luăm un «la revedere» cît mai frumos de la fanii noştri", a declarat antrenorul Jakob Kuhn. De partea cealaltă, mijlocaşul lusitanilor, Joao Moutinho, a precizat: "Deocamdată nu ne gîndim la ce va fi după calificare. Urmează Elveţia şi doar asta contează. Ne dorim multe victorii". Celălalt joc va fi "de foc". Turcia şi Cehia pot ajunge la o departajare la penalty-uri dacă rezultatul final va fi 0-0. "Este o partidă crucială. Ar fi o performanţă extraordinară să ne calificăm. Sînt convins că va fi o seară memorabilă pentru noi", a spus selecţionerul Turciei, Fatih Terim. La rîndul său, tehnicianul cehilor, Karel Bruckner, este optimist: "Nu am nici un dubiu că noi vom învinge şi ne vom califica, deşi turcii sînt imprevizibili şi pot pune probleme oricui".